Başarı İçin En Önemli Beş Temel Şart

Başarı İçin En Önemli Beş Temel Şart

Başarılı olmak hepimiz için hayatın en önemli hedefi. Peki ama başarılı olmanın yolları nelerdir, başarılı olmak için dikkat etmemiz gereken özellikler var mıdır, her konuda olduğu gibi başarı için vazgeçilmez temel şartlar mevcut mu? İşte bu yazıda sizlere başarı için en önemli beş temel şartı ifade etmeye gayret edeceğiz.

Haydi şimdi okuma ve öğrenme zamanı...

1- Başarılı olabileceğine inanmak

Başarabileceğine inancı olmayan insanlar asla başarıya ulaşamazlar. Merhum Başbakanlarımızdan Prof. Dr. Necmeddin Erbakan‘ın inanç tekeden süt çıkartır ifadesi aslında başarı için inancın ne kadar hayati olduğunu çok güzel bir şekilde ortaya koyuyor.

Başarının ilk şartı yapacağın işi ilk önce beyninde bitirmen, beyninde başarıya ulaştırmandır. Bunu yaptığın zaman yani beynini başarıya odaklandırdığın zaman dünyanın en zor işini bile başarılı bir şekilde sonuçlandırabilirsin. Çağ kapatıp çağ açan İstanbul’un Fethinin başarısı aslında Fatih Sultan Mehmet’in bu fethi önce beyninde ve kalbinde yapmış olmasıydı. Sultan Fatih başarıya inanmıştı ve beynini de kalbini de buna ikna etmişti. Sonuç olarak imkansız denilen fethi gerçekleştirdi ve tarihin altın sayfalarında kendine yer ayırttı.

Onun için ilk şartımız inanmak. Başarabileceğine inanmak, engelleri önce beyinden ve kalpten yok etmek.

 

2- Çok kitap okumak

Bütün başarılı insanların hayatlarını inceleyin, en temel ortak noktanın çok kitap okumak olduğunu göreceksiniz. Kitap okumak bize yeni ufukların kapılarını açar. Hayal kurmamıza vesile olur. Daha önce yaşanmış tecrübeleri öğrenmemize yardımcı olur. Beynimizin daha iyi çalışmasına, karar verme yetimizin daha güçlü olmasını sağlar.

Kitap okumak bilgiye ulaşmak demektir. Bilgiye ulaşmak ise insanın ruhuna en iyi gelen şeylerin başında gelir. İnsanın ruhu iyi olduğu zaman bütün zorlukların üstesinden gelebilir.

Onun için “ben başarılı olmak istiyorum” diyen kişi mutlaka kitap okumaya önem vermelidir. Başarının temel taşı olan okumayı hafife alan başarılı olamaz.

 

3- Düzenli ve disiplinli olmak

Düzen ve disiplin üzerine ne kadar şey söylersek ne kadar yazı yazarsak az. Günümüzün en büyük problemlerinden biri insanların düzen ve disiplinden uzak olmaları. Tabii bizi düzen ve disiplinden kopartabilecek bir çok dış etken var. Ama bizim başarılı olma isteğimiz ve inancımız bize disiplinli ve düzenli olmak zorunda olduğumuzu hatırlatmalı. Düzen demek yapacağımız her işe önem vermek, o işi bir sıraya koymak, işin ne zaman nerede nasıl yapılacağını ayarlamak ve buna uymak demektir. Disiplin ise düzeni bozmamak için mücadele etmektir.

Düzen ve disipline sahip her insan, işi ne olursa olsun mutlaka başarıya ulaşır. O zaman başarılı olmak istiyorsak; düzen ve disiplin şartını mutlaka yerine getirmemiz gerekiyor.

 

4- Güçlü bir iradeye sahip olmak

Avrupa’da irade eğitimi diye bir kavram var. Bizde ise irade eğitiminin ismi nefis terbiyesidir. Biz nefis terbiyesi derken sadece olaya dini olarak bakıyoruz. Halbuki nefis terbiyesi Avrupa’daki irade eğitiminin çok daha üst düzeyi. İrade eğitiminin amacı seni başarıya götürmeyecek her şeye hayır diyebilme meziyetine sahip olmanı sağlamaktır. Bu meziyet öyle kolay kolay elde edilmez. Ama imkansız da değildir. İradenizi eğitmek için küçük alışkanlıklara sahip olmakla işe başlayabilirsiniz. Canınızın istemediği iki şeyi not alın ve her gün o iki şeyi yapmak için kendinizi zorlayın. Örneğin; sesli kitap okumak, evde çayları doldurmak, erken uyanmak gibi…

Şunu açık ve net olarak ifade edebilirim ki iradesini eğiten insan hem madden hem de manen çok başarılı bir insan olur.

 

5- İstikrarlı olmak

Barış Özcan’ı belki bir çoğunuz bilir. Barış Özcan’ın Zinciri Kırma diye bir youtube videosu var. İzlemenizi mutlaka tavsiye ediyorum. Zinciri kırmamak aslında istikrarlı olmak demek. Yaptığınız güzel şeyleri sürekli hale getirmek ve uzaklaştığınız kötü davranışlardan da sürekli uzak durmak. Yani bir işte ustalaşana kadar hatta ustalıktan da daha ileriye gidene kadar sürekli tekrar etmek. Başarıya olan inancınızda istikrarlı olmak, kitap okumakta istikrarlı olmak, düzenli ve disiplinli olmakta istikrarlı olmak, iradenizi eğitmede istikrarlı olmak.

Ta ki bunlar artık hayatınızın birer parçası haline gelmiş alışkanlıklar olana kadar bunları her gün istikrarlı bir şekilde yapmak.
Sizlere başarının beş temel taşını, şartını ifade etmeye çalıştım. Umarım ki hepiniz için faydalı bir yazı olmuştur.

Şimdi başarıya doğru yürüme zamanı.