KPSS'de Yüksek Puan Almak İçin Nasıl Hazırlanmalıyım, Nelere Dikkat Etmeliyim?

KPSS'de Yüksek Puan Almak İçin Nasıl Hazırlanmalıyım, Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her yıl milyonu geçen bir sayıda memur adayı arkdaşlarımız KPSS sınavında iyi bir puan alıp atanmak istiyor. Ama gel görelim ki sadece çok istemekle KPSS'de yüksek bir puan alınamıyor. Sınava girenlerin çoğu yanlış çalışma stratejileri yüzünden istediği puanı alamıyor. Biz de "Kpss'ye çalışırken nelere dikkat edilmeli, KPSS'ye nasıl çalışılmalı, Kpss'de yüksek puan almak için nasıl bir yol izlenmeli" sorularına cevap vermek için bu yazıyı kaleme aldık. Şimdi okuma zamanı...

 

1. Haftalık, aylık ve yıllık çalışma porgramını hazırla
İster Kpss için olsun ister herhangi başka bir sınav için olsun en vazgeçilmez koşul planlı ve programlı olmaktır. Planlı ve porgrmalı olmayan insan, bataklıkta patinaj yapan arabaya benzer. Hareket eder durur ama asla ilerleme kaydetmez. Onun için ilk işin kendine uygun haftalık, aylık ve yıllık çalışma programı hazırlaman.
Çalışma programı hazırlarken mutlaka esneklik payı da vermeyi ihmal etme. Çünkü hayatta işler her zaman istediğimiz gibi gitmeyebilir. Herhangi olumsuz bir durumda "bütün programım mahvoldu" stresini yaşamaman için programda esneklik payını asla unutma.
Haftalık ders programında hangi gün hangi sıra ile hangi dersleri çalışacağını belirle.
Aylık ders programında haftalık programda yapılması gereken düzenlemeleri ve değişiklikleri planla.
Yıllık planda ise aylık programlarını her aya göre düzenle.

 

2. Her gün en az iki derse çalış
Her gün en az ki derse göz atmazsan bütünsel olarak ilerlemen mümkün olmaz. En az diyoruz çünkü iki ders bile yetersiz gelebilir. Esasen olması gereken bir hafta içinde tüm derslere iki defa vakit ayırman. 
Her gün çalıştığın dersin konusunu eğer ki çok uzun bir ünite değilse bitirmeye gayret et. 

 

3. Kısa konu çalışması yap, konu anlatımında teferruatlarla fazla vakit kaybetme
Kpss öğrencilerinin belki de yaptıkları en büyük hata konu anlatımına fazla vakit ayırmaları. Öğrencilerin çoğu konuların teferruatlarında kaybolup gidiyorlar. Kpss için yüzeysel bir konu anlatımı yeterli gelir. Konu anlatımı çalışırken size düşen can alıcı noktalara önem vermeniz ve onları iyice öğrenmeniz. İnanın ÖSYM de zaten derinlere inip de sizlere soru sormaz.

Kısa konu tekrarından sonra uygulamamızdaki o konu ile soru cevap testlerini mutlaka çöz. Soru cevap testleri ile öğrendiklerini hızlı bir şekilde pekiştirmiş olursun.

Kpss Soru Cevap Uygulaması

Play Store Linki için TIKLA
APP Store Linki için TIKLA

 

4. Bol bol soru çöz
Kpss'de yüksek bir puan mı almak istiyorsun o zaman bu şartı yerine getir. Bol bol soru çözmek hem konu anlatımı eksiğinizi giderir hem pratiklik kazandırır hem eksiklerinizi size gösterir hem de her türlü soruyu görme ve sınava tam olarak hazırlıklı olma olasılığınızı yükseltir. Bundan dolayı mutlaka ama mutlaka soru çözmeye çok fazla önem verin. Her dersten iki tane soru bankasını bitirin. Sizler için hazrıladığımız KPSS Soru-Cevap Uygulaması'ndaki soruları en az iki defa mutlaka bitirin.


Play Store Linki için TIKLA
APP Store Linki için TIKLA

 

5. Düzenli tekrar yap
Uygulamamızda sürekli üzerinde durduğumuz nokta düzenli tekrarın önemi. Unutkanlığın tek düşmanı düzenli tekrardır. Unutmayınız ki tekrar edilmeyen her bilgi unutulmaya mahkumdur. Onun için tekrar etmeyi asla ihmal etmeyin. "Biliyorum, bir daha tekrara ne gerek var." demeyin. 

 

6. Arkanı toplayarak yola devam et
Bu madde çok ama çok önemli bir madde. Beynimiz yapısından dolayı odaklandığı konuyu öğrenmeye ve daha öncekileri ise eğer ki faydasız ve kıymetsiz olduğunu anlarsa unutmaya odaklıdır. Onun için beynimize sürekli daha önce öğrendiğim konular da benim için çok önemli mesajını vermemiz gerekiyor. Bunu nasıl yapabiliriz? Tabiki de bir önceki ünite veya ünitelerle ilgili rastgele soru çözerek. Örneğin, bu haftaki Tarih dersinde çalışacağınız ünite Osmanlı Kuruluş Dönemi ise bu ünite ile ilgili çalışmaya başlamadan önce 10-15 dakikanızı bir önceki konular olan İslam Öncesi Türk Tarihi ve İlk Müslüman Türk Devletleri ünitelerine ayırmanız gerekir. Her bir üniteden rastgele beşer soru çözmeniz yeterlidir. Böylece beyninize "aman ha daha önce çalıştığım konuları unutmaya kalkışma, onlar da benim için çok önemli" mesajını iletmiş olursunuz.

 

7. Deneme çözmeyi asla ihmal etme
Bulunduğunuz konumu ve ilerlemenizi görmeniz için ister branş demesi olsun isterse tam deneme olsun deneme çözmekten daha iyi bir yol bulamazsınız. Deneme çözmek size konumunuz ile ilgili bilgi verir, ne kadar ilerlediğinizi size gösterir ve derslere bütüncül bir bakış açısıyla bakmanızı sağlar. Ünitelere odaklanmayı bırakıp artık topyekün bir dersin tamamına odaklanmanızı size öğretir. Ayrıca denemeler ile eksiklerinizi de belirleyebilir ve nokta atışı konu çalışma ve test çözme imkanı da elde etmiş olursunuz.

 

8. Akılda kalıcı kısa notlar tut
Kısa not defteri sınava son üç ay kala adeta hayat kurtaracak kadar önemlidir. Kısa notları alırken mutlaka akılda kalıcı bir şekilde not alınız. 
"İyi tamam da neleri kısa not olarak almam gerekiyor?" diye sorabilirsiniz.

Size bunlardan bir kaçını sıralamış olalım :

1. Konu anlatımını dinlediğiniz hocanızın üzerinde önemle durduğu noktayı mutlaka not edin

2. Konu ile ilgili size çok önemli gelen yerleri mutlaka not edin

3. Her defasında karşınıza çıkan ve her defasında hatırlamadığınız bilgileri not edin

4. Çözdüğünüz sorularda seçeneklerde size yabancı gelen bilgileri not edin

5. Yanlış yaptığınız sorulardaki bilgileri not edin

 

9. Yanlış çözdüğün soruları bir deftere yaz
Yanlış çözdüğün ya da çözümünü bilmediğin soruları mutlaka sakla. Bunları daha sonra kendin çözmeye gayret et. Tekrar yapamazsan arkadaşlarından ya da hocalarından destek iste. Arkadaşların ya da hocaların bu soruyu çözerse "bu soru ile işim bitti" deme. O soruyu tekrar soru havuzuna at ya da defterine tekrar yaz. Haftada bir gün bu defterdeki sorulardan bazılarını rastgele çöz. Çözümünden artık tamamen emin olduğun soruları artık defterden silebilirsin ya da soruları kesip saklıyorsan artık o kağıdı yırtıp çöpe atabilirsin.

 

10. Her gün mutlaka en az 15 adet paragraf sorusu çöz
Her gün en az 15 adet paragraf sorusu çözmeni senden istememiz sadece paragraf sorularını daha iyi çözmen için değildir. Paragraf sorularını çözerken aynı zamanda okuduğunu anlama, anladığını yorumlama ve analiz etme becerilerini de geliştirmiş olursun. Böylece hem paragraf sorularındaki başarın artar hem de diğer derslerdeki başarın artmış olur.

 

Sizin için önemli gördüğümüz KPSS'ye çalışırken yapılması gereken on önemli maddeyi açıklamaya gayret ettik. Umarız faydalı olur. Eğer faydalı olursa ya da eksik gördüğünüz bir yer olursa instagram hesabımız (@kpsssorucevapba) üzerinden fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiz. Ayrıca "ben şunları şunları yaptım, bana katkısı çok oldu" dediğiniz çalışma yöntemleri varsa onları da yayınlayabiliriz.
Hepinize hayırlı çalışmalar ve atamalar diliyoruz.