Tarih Dersi İçin Çok Önemli Çalışma Tüyoları

Tarih Dersi İçin Çok Önemli Çalışma Tüyoları

Bu paylaşımda "Tarih Dersi İçin Önemli Çalışma Tüyolarını" sizler için derledik. Birçok öğrencinin sorduğu "Tarih Dersine Nasıl Çalışmalıyım?" "Tarihi nasıl fullerim?", "Tarihte 27'de 27 yapmak için ne yapmalıyım?" tarzındaki sorularına cevap verdik. Kpss'de karşımıza çıkan Tarih sorularını fullemek, Tarihte 27'de 27 yapmak için çok önemli 8 tüyo...

 

1. İşe Tarihi severek başlayın
Tarih'i her şeyden önce bir ders olarak değil geçmiş insanların bilgi ve birikimleri olarak görün. Özellikle ecdamımızın tarih sahnesindeki yerini öğrenme konusunda meraklı olun. Tarih en eski ilim dallarından biridir. Bu ilimle meşgul olmaktan ve geçmişe ışık tutmaktan zevk alın. Bu ilme karşı olan merakınız, ilgi ve alakanız, öğrenme aşkınız ve sevginiz sizin için bu dersi zorunlu olmaktan çıkartacak ve beklediğinizden çok daha hızlı bir şekilde Tarih ile ilgili bilgi ve birikiminiz artacaktır.
Elbette bu bilgi ve birikim sınavda Tarih sorularını gözü kapalı halde çözmenize olanak sağlayacaktır.

 


2. Tarihsel olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurun
Tarihsel olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurarak hem olayları daha iyi öğrenmiş olursunuz hem de analitik düşünme yetinizi geliştirmiş olursunuz. Neden-sonuç ilişkisi kurarak aynı zamanda birçok tarihsel bilgiyi ezberlemeden öğrenmiş olacaksınız. Örneğin, Türklerin göçebe hayatı yaşamaları onların hayvancılık ile uğraşmalarına yol açarken, hayvancılık mesleği de onlara hareketlilik ve savaşma kabiliyeti kazandırtmıştır. Savaşma kabiliyeti de devletler kurmalarına katkı sağlamıştır. Dikkat ederseniz tarihsel bir olay diğer olayları etkiliyor. 
Tarih bir bütün olarak ilerler. Onun için her olayda acaba buna ne neden olmuştur, diye kendi kendinize sorarsanız tarihi neden-sonuç ilişkisi içinde değerlendirme yeteneğinizi geliştirmiş olursunuz.

 


3. Öğrendiklerinizi çevrenizdekilere aktarın
Kalıcı öğrenmenin en iyi yolu, öğrendiklerinizi çevrenizdekilere anlatmaktır, aktarmaktır. Öğrendiklerinizi çevrenizdekilere anlatarak sadece kalıcı öğrenmiş olmazsanız aynı zamanda sosyalleşme becerinizi de geliştirmiş olursunuz. Bu, özgüvenizi arttırmaya ve çevrenizdekilerin size daha fazla değer vermeye katkı sağlar. Böylece hem öğrendiğiniz konuyu çok daha iyi öğrenmiş olacak hem de psikolojik olarak kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz. Bir taşla birden fazla kuş vurmuş olacaksınız. 

 


4. Konu anlatımını aşırı derinlemesine çalışmayın
Tarih dersini çalışan arkadaşlarımızın en büyük hatalarının başında konu anlatımında aşırı derinlemesine çalışmaktır. Hatta öyle ki ÖSYM için muallakta olan bilgileri bile öğrenmeye çalışan, bununla kafayı yoran binlerce insan var. Bunu yapan arkadaşların çoğu sınava girdikleri zaman keşke bir iki ay daha zamanım olsaydı da diğer konulara da baksaydım ya da keşke biraz daha zamanım olsaydı da daha fazla soru çözseydim, diye dert yanarlar. Halbuki zamanları vardı ama onlar o zamanı yanlış değerlendirdiler. Gören de Tarih üzerine doktora tezi yazacaklar gibi konu anlatımında derinleşmeye çalıştılar ve bütün zamanlarını tükettiler. Lütfen ama lütfen konu anlatımında teferruatlarla zaman kaybetmeyin. Önemli noktaları öğrenip bol bol soru çözmeye vakit ayırın.

 


5. Belirlediğiniz hoca ile yola devam edin, ikide bir hoca değişikliği yapmayın
Düzenli çalışmaya başlamadan önce planlamanızı yapın ve Tarih dersi için konu anlatımını dinleyeceğiniz hocanızı belirleyin. Bu dershanedeki öğretmeniniz olur, youtube'da takip ettiğiniz öğretmeniniz olur farketmez. Belirlediğiniz hocayı düzenli olarak takip edin ki onun anlatma tarzına iyice aşina olasınız. Ders anlatma tarzına aşina olduğunuz hocanın anlattıklarını anlama verimliliğiniz oldukça yüksektir. Onun için ikide bir hoca değiştirerek beyninize kaosu yaşattırmayın.

 

 

6. Önemli gördüğünüz noktaları mutlaka not alın
"Söz uçar, yazı kalır." düsturu gereği önemli gördüğünüz yerleri mutlaka not alın ki yarın size o bilgi lazım olduğu zaman hızlı bir şekilde dönüp o bilgiye ulaşabilme olanağına sahip olasınız. Not alma alışkanlığı kazanmaya da gayret gösterin. Bu alışkanlık hem daha düzenli olmanızı sağlar hem de öğrendiklerinizi pekiştirmenize olanak tanır.

 


7. Soru çözümüne çok büyük önem verin
Kpss'de yüksek derece yapanların ortak özelliği çok soru çözmeleridir. Soru çözmek en güzel tekrar yapma tekniğidir. Bir bilgiyi direkt okumaktansa o bilgiyi bizden isteyecek bir soru çözmek beynin kalıcı öğrenmesi için çok daha etkilidir. Soru çözmek hem beyne egzersiz yaptırır hem konu tekrarı yaptırır hem odaklanmayı arttırır hem de sınavdaki atmosfere bizi hazırlar. Şunu unutmayalım ki sınavda belli sayıda soruyu belirli bir süre içinde bitirme durumu ile karşı karşıya kalacağız. Bu da bize soruları hızlı bir şekilde okuma, anlama ve çözme zorunda olduğumuzu gösteriyor. Bunun için sınavdan önce soruları hızlı bir şekilde okuma, anlama ve çözme pratiğini kazanmamız gerekir. Bu pratiği elde etmenin tek yolu da çok sayıda tatbikat yapmaktır yani soru çözmektir. Başka yolu yok!..

 


8. Tarih branş denemelerini düzenli çözün
Tarih branş denemeleri ile tarih dersini bütünsel olarak tekrar etme olanağı elde edersiniz. Test çözerken beyniniz sadece o testteki üniteye odaklanır ve eğer ki hiç deneme çözmezseniz beyniniz tüm ünitelere bütünsel oalrak odaklanma konusunda büyük bir gerileme yaşar. Bundan dolayı beyninize dersleri bütünsel olarak odaklanmayı öğretrmelisiniz. Bunun da yolu deneme çözmektir. Branş denemeleri bu konuda her ders için sizlere çok büyük katkı sağlayacaktır. Düzenli branş denemesi yaparak Kpss'de Tarih dersi ile ilgili tüm eksiklerinizi gidermiş olur ve ÖSYM'nin hazırladığı tarih sorularına tam olarak hazırlanmış olursunuz.

 

 

Amaç ve gayemiz sizlere az da olsa katkı sağlamaktır. Çalışmalarımızla ve dualarımızla her daim sizin yanınızdayız. Umarız güzel bir hazırlık, verimli ve doğru bir çalışmanın neticesinde atanacak puanı alır ve atanmış olursunuz.
Yazıyı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak, Kpss Soru-Cevap uygulamasını indirerek, instagram sayfamızı (@kpsssorucevapba) takip ederek bizlere destek olabilir ve ücretsiz olarak sizlere sunduğumuz bu hizmetlerin daha da büyümesine katkı sağlayabilirsiniz.
Desteklerinizden dolayı hepinize çok teşekür ediyoruz.
Hayırlı çalışmalar ve atamalar dliyoruz!..