ATATÜRK DÖNEMİ TÜRK DIŞ POLİTİKASI

* Musul Meselesi : İngiltere ile yapılan 1926 Ankara Antlaşması ile bu sorun aleyhimize de olsa çözülmüştür.

* Yabancı Okullar : Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kabulü ile sorun meydana geldi. Türkiye'nin kararlı duruşu ile bu sorun lehimize çözülmüştür.

* Patrikhane : Tüm ısrarlarımıza rağmen Patrikhane İstanbul dışına çıkarılamadı. Medeni Kanun ile yetkileri sınırlandırıldı.

* Nüfus Mübadelesi : Bu sorun Yunanlılar ile yaşandı. Ankara (Ahali) Antlaşması İstanbul'daki tüm Rumlar Türk vatandaşı sayılarak sorun çözülmüştür.

* Milletler Cemiyeti'ne Giriş (1932) : İspanya'nın daveti ve Yunanistan'ın desteği ile cemiyete üye olduk. Milletler Cemiyeti'ndeki ilk temsilcimiz Cemal Hüsnü Taray'dır.

* Balkan Antantı (1934) : İtalya ve Almanya'nın yayılmacı politikalarına karşı Türkiye, Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya arasında kuruldu.

* Montrö Boğazlar Sözleşmesi (1936) : Boğazlardaki komisyon kaldırıldı. Boğazın her iki tarafına Türk askerlerinin yerleşmesine karar verildi. Boğazlardaki hakimiyet tamamen Türkiye'ye bırakıldı.

* Akdeniz Paktı (1936) : İtalya'nın yayılmacı politikasına karşılık İngiltere, Türkiye, Yugoslavya ve Yunanistan arasında kuruldu.

* Sadabad Paktı (1937) : İtalya ve Almanya'nın yayılmacı politikasına karşılık Türkiye, İran, Irak ve Afganistan arasında kuruldu.

* Hatay (Sancak Sorunu) (1936-39) : Hatay Meclisi'nin kararıyla 1939'da İsmet İnönü Dönemi'nde Türkiye'ye katıldı.

AYT Tarih Soru Cevap Uygulaması
674

TEMBELLİKTEN KURTULMAK VE ÜRETKENLİĞİ ARTIRMAK İÇİN 4 TEMEL STRATEJİ
4053

Tarih Dersi İçin Çok Önemli Çalışma Tüyoları
6886

KPSS'de Yüksek Puan Almak İçin Nasıl Hazırlanmalıyım, Nelere Dikkat Etmeliyim?
12514

Tembellikten Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?
11672

Başarı İçin En Önemli Beş Temel Şart
12898

2023 ÖSYM Sınav Takvimi Belli Oldu
21234